110 let Severočeské průmyslové dráhy

Jízda Hurvínkem - 10.11.2012

V sobotu 10. listopadu 2012 jsme oslavili
110. výročí otevření Severočeské průmyslové dráhy (Nordböhmische Industriebahn),
která vedla z Dolních Mikulášovic přes Brtníky do Panského a odtud jednou trasou do Rumburka a druhou trasou do Krásné Lípy.

Dokument o přidělení koncese na stavbu trati >>

Tuto trať nechaly vybudovat kdysi průmyslové obce Mikulášovice, Brtníky, Staré Křečany, Dolní Křečany a Zahrady společně s Rumburkem a Krásnou Lípou, neboť jim chybělo železniční spojení s okolními městy. Místní továrny potřebovaly dovážet suroviny a vyvážet své výrobky do světa. Stavba železnice byla zahájena v červnu 1901 a dokončena
v říjnu 1902. První vlak z Brtníků vyjížděl 29.10.1902.

Tentokrát byl vypraven motoráček "Hurvínek" s označením M131.1302 z České Kamenice a pokračoval přes Jedlovou, Krásnou Lípu, Panský, Brtníky, Mikulášovice až do Dolní Poustevny.

V Poustevně čekala cestující veliká sláva. Byli přivítáni starostou a občany v dobových oblecích a pohoštěni produkty domácí kuchyně. Buchty, koláče i řízečky byly opravdu lahodné! K příjemné zábavě přispěl i bodrý harmonikář. Výprava na konec železniční tratě k německé hranici evokovala svým koloritem návrat do starých časů...

Jedinou skvrnou na jinak vskutku vydařené akci byl nedostatek místa pro účastníky oslav, neboť jediný motoráček nemohl pobrat všechny zájemce, přichystané na trati. Největší smůlu měly Mikulášovice, do narvaného Hurvínka se vešlo už jen pár cestujících.

Na slavnostně vyzdobeném nádraží v Dolní Poustevně trochu pokazil dojem chybný text na vítacím transparentu. Nápis "110 let Böhmisch Nord Bahn" byl zavádějící, neboť Česká severní dráha jako taková byla založena již v roce 1867 a provoz na úseku Mikulášovice - Dolní Poustevna byl zahájen teprve v roce 1904.

V tomto roce jsme slavili 110 let trvání Severočeské průmyslové dráhy.

Útržková jízdenka
Mapa jízdy
110 let železnice

Krátké video: Jízda Hurvínkem

Hurvínek
Hurvínek
Hurvínek
Hurvínek
Hurvínek
Hurvínek přijíždí do Panského
Na mostě v Brtníkách
Mikulášovice střed
Dolní Poustevna
Hlídka na hranici

 

Hurvínek
Hurvínek
Hurvínek
Zastávka v Dolních Mikulášovicích
Hurvínek v plné kráse
Interiér vozu

 

Více obrázků v Galerii >>

 

<< zpět