Kopec
Brtníky

Vzpomínky
Šluknovsko
Hospoda
Galerie
Vzkazy

 

 

 


 

Vsevjednom.cz

 

 

 


 

Stavitelé jesliček

Stavba vánočních jesliček byla na Šluknovsku velmi rozšířena, měla dlouhou tradici a byla na vysoké úrovni. Již roku 1585 se zmiňuje o jedněch jesličkách městský archív v Rumburku. Tichá a zdlouhavá práce na betlémech, plná fantazie i řemeslné zručnosti, vyhovovala dobře  klidnému a pracovitému charakteru lidu Dolní země. Také Brtníky vlastnily mnoho pěkných betlémů a místní obvyvatelé je doma pilně vyráběli. Tvůrci jesliček měli svůj vlastní spolek se sídlem ve Šluknově, jehož členy byli i brtničtí občané.

První jesličky ve farním kostele byly postaveny v 80. letech 19. století s postavami od Josefa Maye (Šluknov 1888-1897). V letech 1922/23 se vybíralo na nový betlém a byl také opravdu postaven. Dal se rozložit na 5 částí, postavy vysoké 25 cm vyřezal zasloužilý mistr Anton Müller (Rumburk 1854-1941). Město a ostatní součásti pocházely z dílny Raimunda Jentsche sen. a jun., ovce a kozy od Raimunda Jentsche jun., celkovou úpravu provedl Clemens Rösler. Krajinu dlouhou 5 m namaloval Eduard Kindermann z Jiříkova. Starý kostelní betlém umístil Adolf Rösler do kaple na Vlčí Hoře.

Nejkrásnější a nejcennější domácí betlém vlastnil Max Engelmann. Byl dlouhý 5 m a hluboký 2 m. Nádherné barokní postavy pocházely od Dominika Rudolfa, vynikajícího uměleckého řezbáře ze Studánky (1863-1899), domy a součásti vyrobili Raimund Jentsch sen. a jun. Betlém byl postaven z pískovce.

Johann Eiser z dolní kovárny měl také velmi krásný betlém s figurkami od Dominika Rudolfa. Oba betlémy vykoupil ve dvacátých letech 20. stol. Anton Pius Olbrich ze Šluknova, který svůj velký betlém prodal roku 1938 majiteli továrny na potraviny Rippovi ve Pfaffenhofenu.

O betlémech v Dolní zemi, o jejich řezbářích a tvůrcích, podává velmi podrobnou zprávu Joseph Rupprecht ve své knize "Severočeská říše jesliček" (vlastním nákladem Karlstadt n/Mohanem, 1961).

Fotografie jesliček převzaty z časopisu Unser Niederland - č.1, 2, 12/2009

 

<< Zpět

Copyright © 2008-2012 webmaster | Obsah webu je chráněn autorským zákonem | Použitá literatura | Mapa webu