Kopec
Brtníky

Vzpomínky
Šluknovsko
Hospoda
Galerie
Vzkazy

 


Obálka brožury
Letovisko Brtníky

 


 

Vsevjednom.cz

 

 

 Průvodce po Brtníkách a okolí z roku 1905

Brtníky s Vlčí horouPohled na Brtníky z Křížového vrchu

Letovisko Brtníky v německých Čechách má idylickou polohu uprostřed luk a rolí, leží na Brtnickém potoce v nejsevernějších Čechách ve výšce asi 400 m.n.m., hraničí na jedné straně s Lužickými horami, na druhé straně s Česko-Saským Švýcarskem. Brtníky nabízejí svou mírně stoupající krajinou všemi směry rozkošné výlety na výšiny s nádhernými vyhlídkami (jako Vlčí hora, Ptačí vrch, Plešný, Hrazený) nebo do rozsáhlých jehličnatých lesů se značenými cestami, do nádherného Vlčího a Kyjovského údolí, do romantického údolí Brtnického potoka, do půvabného údolí Bílého potoka a k blízkým proslulým splavům (Obere Schleuse) Saského Švýcarska.

Pobyt v Brtníkách doporučujeme všem, kteří potřebují klid a zotavení. Obec leží v údolí chráněném před drsnými větry, žije v ní přes 1700 vlídných a vstřícných obyvatel, kteří spolu soupeří ve zkrášlování svých pečlivě uspořádaných domů a zahrádek. Zalesněná Křížová hora, ozdoba obce, skýtá svými stinnými místečky klidu bohatý zážitek pro přátele přírody.
V samé blízkosti (20 minut) leží pověstmi opředená lesní idyla Šternberk, osamělý zámeček s loukami obklopenými tmavě zelenými lesy, který svým velebným klidem daroval mír již tisícům otřesených srdcí.

ŠternberkŠternberk

Nejbližší města, Rumburk, Krásná Lípa, Šluknov, Šenov a velká průmyslová obec Mikulášovice, jsou s letoviskem Brtníky spojena silnicemi, rovněž Severočeskou průmyslovou dráhou, která přímo navazuje na směr Mikulášovice-Sebnitz-Drážďany a Rumburk-Ebersbach nebo Krásná Lípa-Praha.

Brtníky, vybavené elektrickým osvětlením, s velkým počtem pěkných hostinců (kulečník, klavír, kuželník, letní zahrádky, jízda na koni) mají moderně zařízené koupaliště a plovárnu, bohatou lidovou knihovnu, zdatného lékaře, domácí lékárnu, poštovní a telefonní úřad a dvě nádraží (Brtníky a Panský), která jsou 5 a 10 minut vzdálena od obce. Hostince mají dobré a levné pokoje pro hosty a starají se o kvalitní stravu a pozornou obsluhu za mírné ceny. Voda je všude výborná a k dispozici je stále čerstvé mléko a přírodní máslo, oboje přímo od sedláka. Privátní byty, ovšem v omezeném počtu, jsou na přání rovněž k pronajmutí.
Návštěvnost letoviska Brtníky neustále stoupá, protože se letní hosté rádi vracejí, nalézají klid a oddech na lesním vzduchu, bohatém na ozon, a na mnoha poklidných a tichých místech nejbližšího okolí.

BirkenbaudeHostinec Zur Morgensonne

Horský spolek Brtníky se stará o lavičky k odpočinku, opravy různých chat a stezek, rovněž o účelné a vyhovující označení cest. Tento spolek vydal také výbornou turistickou mapu Brtníků a okolí v měřítku 1:20 000, která je k dostání za 40 korun; co nejvřeleji ji doporučujeme.

Informační místa: obecní úřad, oddělení horského spolku, spolková místní skupina.

Výhodné výlety z Brtníků jsou:
Šternberk (20 minut), starý lovecký zámeček na idylickém místě, obklopený lesem.
Loupežnický hrádek, Křtící kámen, vzdálené od Šternberka několik minut.
Údolí Křinice (1 hodina), Obere Schleuse (2 hodiny), kouzelné místo s plavbou na člunu.
Větrný mlýn u Mikulášovic (1,5 hod.), vyhlídka
Plešný, Hrazený (1 hod.) Knížecí (1,5 hod), mlýn v Knížecím, idylický lesní rybník
Karlovo údolí (1,25 hod.), oblíbené výletní místo
Stará myslivna na Lichtenberku (15 min.), nádherné panorama
Vrchol Vlčí hory (30 min.), rozhledna, krásný a daleký rozhled
Dymník u Rumburka (1,5 hod.), rozhledna
Údolí Vlčího potoka (30 min.), Kyjovské údolí (1 hod.), krásné skály

 

Brožuru vydala obec Brtníky vlastním nákladem, velikost 18 x 12,5 cm
Vytiskl Eduard Strache, Varnsdorf, 1905
Z němčiny přeložila Jiřina Marková

<< Zpět

Copyright © 2008-2012 webmaster | Obsah webu je chráněn autorským zákonem | Použitá literatura | Mapa webu