Národní památkový ústav v Ústí nad Labem

Výstava Podstávkový dům v údolí Ploučnice

16. 12. 2013 - 16. 5. 2014

Výstava Podstávkový dům v údolí Ploučnice
Pozvánka na výstavu

Vernisáž výstavy "Podstávkový dům v údolí Ploučnice" proběhla 16. prosince 2013 ve 14 hod. v átriu zámku Krásné Březno, sídle pracoviště NPÚ v Ústí nad Labem. Výstava mapuje problematiku patrových roubených domů s podstávkou na části území Ústeckého kraje, které patří do tzv. krajiny podstávkových domů, a zaměřuje se na jejich regionální specifika. Součástí výstavy je i sonda do každodenního života obyvatel těchto objektů.

Základním stavebním typem v regionu je kvalitně tesařsky zpracovaný podstávkový dům s roubeným patrem, které se z celé oblasti podstávkových domů vyskytuje v podstatě jen v severních Čechách. Ve Verneřicích se ojediněle vyskytují i domy s hrázděnými patry. Nejčastěji se jedná o dům chlévového typu trojdílné dispozice s komorami v patře pocházející z 2. poloviny 18. až z 1. poloviny 19. století. Je postaven z místních přírodních materiálů. Vstupní síň i chlévová část domu jsou zděné z kamene a omítané vápnem, roubená světnice i atro jsou dřevohlinité z otesaných trámů a hliněné mazaniny vyplňující spáry. Podstávky nesoucí patro obíhají dolní světnici. Postupem času bylo dožívající roubení nahrazeno zdivem, mnoho světnic je tedy již plně přezděných a vyzděna bývají někdy i patra. V některých případech je plášť domu v patře opatřen bedněním ze svislých širokých prken nebo obkladem z břidlice či eternitu. Nad chlévovou částí bývá ve vstupním průčelí vysazena pavlač s vyřezávaným bedněným parapetem, krytá přesahem sedlové střechy a přístupná dveřmi z horní síně. Pavlače však bývají někdy i krátké v podobě balkonu nebo zapuštěné, tzv. Bühnchen.  

Obrázky z vernisáže:

Výstava Podstávkový dům v údolí Ploučnice
Úvodní slovo

Výstava Podstávkový dům v údolí Ploučnice
Informační panely

Výstava je obohacena o čtyři modely podstávkových domů z osady Kopec, jejichž autorem je Jakub Hloušek.

Výstava je poslední akcí Roku lidové architektury Čech, Moravy a Slezska 2013a zároveň je první akcí;Dnů lidové architektury Čech, Moravy a Slezska 2014 - zaměřených na vesnické památkové rezervace a zóny i na význačné lokality a stavby. Je též součástí projektu: Dřevo pohledem památkové péče.

Přednášky doprovodného programu výstavy 16.12.2013:

Přednáška tesaře Romana Kloučka o tradičním historickém opracování dřeva tesařskými nástroji. O práci Romana Kloučka, který je činný v rámci tesařské huti, naleznete více zde (externí odkaz).

Výstava Podstávkový dům v údolí Ploučnice

Přednáška Jakuba Hlouška o osadě Kopec. Jakub Hloušek prezentoval čtveřici svých modelů podstávkových domů v měřítku 1:100 z osady Kopec (SZ okraj Českého Švýcarska) a zároveň přiblížil život v osadě před 2. světovou válkou.

Výstava Podstávkový dům v údolí Ploučnice

 

   

Obrázky zvětšíte kliknutím myši

<< zpět