Kopec
Brtníky

Vzpomínky
Šluknovsko
Hospoda
Galerie
Vzkazy

 

 

 


 

Vsevjednom.cz

 

 

 


 

Zátiší pod douglaskou


Blýská se na lepší časy?

Jeden zdejší milovník historie a starých věcí vyvíjí aktivity, kterými se snaží obnovit zaniklé stavby a zachránit ohrožené památky v osadě Kopec. O vše usiluje pouze vlastními silami a vlastními prostředky.

Původní rybníkPůvodní parčík

V roce 2009 znovu vybudoval zaniklý rybníček, který byl před válkou součástí okrasného parčíku naproti Prostřednímu mlýnu. Umělé jezírko má všechny atributy řádného rybníka. Je tu stálý přítok a regulovatelný odtok, profesionálně zhotovené stavidlo, břehy jsou zpevněny proutím a kameny, dno pokrývá vrstva jílu. Rybníček je osázen vodními rostlinami, v jeho nejbližším okolí rostou okrasné keře a vlhkomilné květiny. Malá vodní plocha je útočištěm mnohých živočichů, vodoměrek, bruslařek, vodních brouků, vážek, pulců, užovek...

Donedávna byl rybníček oživen i okrasnými rybami, kterým se tu dobře dařilo. Ve zdraví přežily krutou zimu, aby se v létě mohly střetnout v nerovném boji se svým úhlavním nepřítelem - volavkou. Boj na život a na smrt ryby prohrály...

RybníčekRybníček

V roce 2012 obnovil náš přítel starých časů nápis na pískovcovém soklu kříže, stojícím rovněž naproti Prostřednímu mlýnu. Kříž, který byl pravděpodobně dřevěný, již neexistuje, ale dochoval se kamenný podstavec s pozůstatkem německého nápisu. Povětrnostní vlivy však učinily nápis zcela nečitelným. Podařilo se jej zrekonstruovat jen díky pomoci předválečných pamětníků. Druh, velikost písma a rozmístění textu odpovídá původnímu vzhledu nápisu.

KřížKříž

A do třetice všeho dobrého...

Zásluhou iniciativy několika místních obyvatel byl v Kopci vyhlášen památný strom.
Je jím douglaska tisolistá (pseudotsuga menziesii), která roste blízko obnoveného jezírka v dolním Kopci. Oficiální název stromu je "Wäberova douglaska v Kopci".

Strom zasadil místní občan, kartograf Johann Wäber, asi před 120 lety. Jako zapálený amatérský botanik a geolog začal na konci 19. století zkrášlovat okolí svého domova. Nejdříve věnoval pozornost místu, které patřilo k Prostřednímu mlýnu, a kde stál odedávna kříž na kamenném podstavci. V blízkosti kříže vykopal malý rybník, zasadil velké množství okrasných dřevin a rozmanitých rostlin a postavil zahradní altán. Pravděpodobně byl také autorem nápisu na pískovcovém soklu kříže. Zátiší s jezírkem obklopené všemi druhy zeleně přímo vybízelo k odpočinku a příjemnému snění.

Douglaska tisolistáPomníkDouglaska tisolistá
Prasynovec kartografa J. Wäbera stojí u douglasky v Kopci.


 

<< Zpět

Copyright © 2008-2012 webmaster | Obsah webu je chráněn autorským zákonem | Použitá literatura | Mapa webu