Železnice Českosaského Švýcarska

Otevření tratě Dolní Poustevna - Sebnitz
4. 7. 2014

V pátek 4. července 2014 byla po 69 letech slavnostně otevřena železniční trať Dolní Poustevna - Sebnitz.
Starostové obou měst, Mike Ruckh a Miroslav Jemelka, pokřtili na nádraží v Dolní Poustevně novou trať, pojmenovanou jako "Dráha národního parku" ("Nationalparkbahn") lahví šampaňského.
Slavnostního otevření se zúčastnila řada hostů v čele s hejtmanem Ústeckého kraje Oldřichem Bubeníčkem a místopředsedou vlády státu Sasko Svenem Morlockem.

Vlaky mezi Dolní Poustevnou a Sebnitz jezdily od roku 1905 do konce 2. světové války. Pak byla trať zrušena a koleje rozebrány. O znovuzavedení trati se začalo uvažovat v roce 2005, poprvé se koleje propojily v září 2013, obnova stála 90 mil. Kč.

Plán tratě
Plán tratě

Mimořádná jízdenka
Mimořádná jízdenka za 10 Kč

Po trati jezdí od 5. července nová linka U28, která spojuje Rumburk - Mikulášovice - Dolní Poustevnu -Sebnitz - Bad Schandau - Děčín. Bylo nasazeno 8 párů přímých vlaků, které jezdí ve dvouhodinových intervalech. Vlaky obsluhují všechny zastávky na trati v Ústeckém kraji i VVO bez omezení. Cestující jsou přepravováni německými vozy Siemens Desiro s českým personálem i strojvůdcem. Dopravcem jsou společně České dráhy a DB Regio.

Vlak by měl navazovat v Mikulášovicích dolní nádraží na víkendovou linku U27 směr Brtníky - Panský - Staré Křečany. Vybrané spoje pokračují na Krásnou Lípu.

Dolnopoustevečtí si od nového spojení slibují rychlejší cestování do Děčína a dále na Prahu za kulturou i za prací a větší rozvoj cestovního ruchu. Cesta z Dolní Poustevny do Děčína se zkrátí na polovinu, stejně tak cena jízdenky se zlevňuje z dosavadních 126 Kč na 69 Kč.

Následuje malá fotoreportáž ze soboty 5.7.2014, kdy byla zahájena pravidelná doprava na nově vzniklé lince U28.

Obrázky zvětšíte kliknutím myši

 
Mikulášovice dolní nádraží
Mikulášovice dolní nádraží
Dolní Poustevna
Sebnitz
Mikulášovice dolní nádraží
Mikulášovice dolní nádraží
Dolní Poustevna
Sebnitz
Sebnitz
Sebnitz
Sebnitz
Sebnitz
Sebnitz
Sebnitz
Sebnitz
Sebnitz

 

<< zpět