Kopec
Brtníky

Vzpomínky
Šluknovsko
Hospoda
Galerie
Vzkazy

 

: 


 

Vsevjednom.cz

 

 

 Den mlýnů v Niedermühle

Na květnový svátek Svatodušní pondělí (Pfingstmontag) se koná každoročně celoněmecký den mlýnů, tzv. Mühlentag. Tato společenská událost má ukázat historický význam mlynářského řemesla, seznámit návštěvníky s technikou řezání dřeva a mletí obilí, pomoci jim pochopit funkci mlýnů v minulosti a vrátit do povědomí lidí úctu k lidské práci, zejména starým řemeslům.

Mlynářský den

16. května 2016 se konal již 23. ročník této akce, kdy jsou veřejnosti otevřeny vodní a větrné mlýny v celém Německu. Prvního ročníku se zúčastnilo 460 mlýnů, letos více než 1800 mlýnů! Již několik let je jedním z otevřených mlýnů také Niedermühle (Dolní mlýn), vzdálený jen 6 km od osady Kopec, který se nachází v blízkosti Hinterhermsdorfu, uprostřed nádherné přírody na břehu říčky Křinice.

Mlynářský denMlynářský den
Mlynářský den v Niedermühle

Majitelé mlýna umožnili návštěvníkům volný vstup do celého areálu, prohlídku technologického zařízení mlýna, několikrát za den byl spuštěn katr. Nechyběly atrakce pro děti, ukázky tradičních řemesel, jako kovářství nebo kamenictví. Mlynářská kuchyně připravila širokou nabídku jídel, alkoholických a nealkoholických nápojů. Prohlídka mlýna byla doplněna několika výstavami dobových fotografií a ukázkou z připravované knihy o historii Hinterhermsdorfu od Manfreda Schobera. V jedné z hospodářských budov byl promítán film o historii mlynářského řemesla. Zájemci z řad čtenářů si mohli vybrat staré knihy z mlynářské knihovny, v prodeji nescházely ani textilie domácí výroby.

Mlynářský den Mlynářský den
Jídelní lístek

Všichni návštěvníci odcházeli domů se spokojeným vyrazem ve tváři, plni nevšedních zážitků. Mlynářský den se opravdu vydařil. Škoda jen, že podobná tradice nevznikla i v Čechách. Že by byl nedostatek mlýnů? A kdy jsou příští rok Letnice? Svatodušní pondělí vychází na 5. června!

Mlynářský denMlynářský den
Řemeslo má zlaté dno.

Více obrázků v Galerii >>

Více o Niedermühle >>

<< zpět

Copyright © 2008-2021 webmaster | Obsah webu je chráněn autorským zákonem | Použitá literatura | Mapa webu