Kopec
Brtníky

Vzpomínky
Šluknovsko
Hospoda
Galerie
Vzkazy

 

Najdete n8s na Facebooku
Náš Kopec


 

Vsevjednom.cz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Historie
| Dnešek | Místopis | Spolek

"Náš Kopec"

Znak Kopce
Znak Kopce

V srpnu roku 2013 byl založen spolek s názvem "Náš Kopec". Tento spolek místních občanů a chalupářů chce především pečovat o dochované sakrální, stavební a technické památky na katastrálním území Kopce, oživovat zapomenuté tradice a starat se o rozvoj veřejného života v obci.

Činnost spolku:

Rok 2021

Spolek Náš Kopec vydal dvojjazyčného průvodce obcí s názvem "Letovisko Kopec", v němčině "Sommerfrische Hemmehübel". Kniha, psaná v češtině a němčině, s velkým množstvím fotografií, má čtyři kapitoly. Po všeobecném úvodu jsou čtenáři zváni k procházce obcí, všímají si místní architektury, ale i přírodních a historických zajímavostí okolí. V další části je ukázán kvetoucí Kopec a jeho půvaby. Závěr přináší pár užitečných informací. Doporučená cena publikace je 200,- Kč. V současné době se kniha prodává v Hospodě U Oty v Kopci, v Městském informačním centru v Rumburku a v Domě Českého Švýcarska v Krásné Lípě. V  budoucnu je prodej plánován i na dalších místech Šluknovského výběžku.

Letovisko KopecLetovisko Kopec

 

Rok 2017 - Záchrana podstávkového domu čp. 54

V květnu 2017 vydal "Náš Kopec" novou sérii pohlednic, tentokrát s tématikou "Hospoda U Oty" a "Brtnické ledopády". Pohlednice jsou na prodej v Hospodě U Oty, výtěžek z prodeje bude věnován na záchranu podstávkového domu čp. 54. Dále byl vydán informační leták o osadě Kopec a činnosti spolku. Verze plakátu v PDF >>

V létě 2016 vzbudil velký rozruch záměr nového majitele odstranit historický podstávkový dům čp. 54. Jediným východiskem, jak památku zachránit, se nakonec ukázalo její přestěhování na jiné místo v osadě Kopec. Dům byl v roce 2017 odborně rozebrán a prvky dočasně uloženy. Dalším krokem je zpracování projektu, překonání všech legislativních překážek - a ještě maličkost: sehnat zhruba milion na druhou etapu stěhování. Dům bude umístěn při hlavní cestě do Národního parku České Švýcarsko a poslouží regionální osvětě.
Jakákoliv vaše pomoc včetně finanční je vítána!

Dům čp. 54Dům čp. 54 v Kopci

Rok 2016

V roce 2016 proběhla restaurace dalšího kříže, tentokrát u bývalého Richterova mlýna na začátku obce Kopec. Jedná se o jeden z mála dochovaných kovaných křížů brtnické farnosti z roku 1804. Jeho autorem je pravděpodobně kovářský mistr Heinrich Lindner z Brtníků, donátorem mlynář Anton Kaufer z Richterova mlýna čp. 196. Při rekonstrukci jsme vycházeli ze soupisu sakrálních památek brtnické farnosti z roku 1830, z knihy Krajina kovaných křížů autorů Jiřího Belise, Natalie Belisové a Petry Červinkové a z dochovaných dobových fotografií křížů od kovářů Lindnerů. Obnovu celé památky provedl restaurátor Jan Pokorný z Děčína. Na kovaném kříži je připevněna plechová silueta Ježíše Krista a pod ním postavy Panny Marie, Maří Magdaleny a Jana. Mezi lucernou a dolním břevnem je nápisová tabulka s textem: "Es ist vollbracht." ("Dokonáno jest"). Ze samého vrcholu vzhlíží na kolemjdoucí Boží oko, křesťanský symbol Svaté trojice. Na pískovcovém soklu byl obnoven původní nápis: "Anton Kaufer, Müller und Richter in Zeidler, 1804". Tento původní text byl do dnešní doby skryt pod vrstvou novějších nápisů. Restaurace této památky stála téměř 124 tis. Kč, spolku byla slíbena státní dotace 70% z této částky. Zbytek se podařilo získat pomocí peněžních darů, jak z České republiky, tak z Německa. Všem donátorům patří za jejich nezištnou pomoc velké poděkování.

Svěcení Kauferova kříže v osadě Kopec v roce 2016

Nově zrestaurovaný Kauferův kříž byl vysvěcen v sobotu 17. září 2016. Slavnostního vysvěcení se ujal Mons. Martin Davídek z Litoměřic, pozvání přijal i starosta obce Staré Křečany František Moravec, který pronesl krátkou řeč. Akci konferovala manželská dvojice Olga a Tomáš Menclovi z Brtníků, kteří seznámili návštěvníky s historií kříže a průběhem jeho opravy. Přítomným donátorům byly předány děkovné dopisy, pamětní odznak a sada pohlednic vydaných spolkem Náš Kopec. Slavnostní okamžiky svěcení nepokazilo ani deštivé počasí.

Březen 2016
Září 2016

Kauferův kříž

Svěcení kříže v osadě Kopec v roce 2015

V sobotu 9. května 2015 byl slavnostně vysvěcen nově zrestaurovaný kříž u Prostředního mlýna v Kopci. Návštěvníky přivítal a celou akcí provázel člen spolku Náš Kopec, Pavel Borowiec. Svěcení kříže se ujal biskupský vikář Mons. Martin Davídek z Litoměřic. Hudebník Michal Müller zahrál několik písní na citeru, včetně staré sudetské písně z Brtníků - Zeidlertal. Předsedkyně spolku Marcela Titzlová ocenila ty, kteří největší mírou přispěli k obnově památky. Pamětní listy získali sponzoři a nejvíce aktivní členové spolku. U příležitosti svěcení kříže byl v jeho blízkosti zasazen památný strom Cercidiphyllum japonicum - zmarličník japonský. Na návštěvníky čekalo i malé pohoštění. Galerie >>

Svěcení kříže

Pokud byste chtěli věnovat na činnost spolku peněžní dar, můžete zaslat libovolnou částku na účet:

Fio banka, a.s.
Číslo účtu: 2900491991/2010      
           
Pro platby v cizí měně:
Číslo účtu (IBAN): CZ9520100000002900491991
Kód banky (BIC): FIOBCZPPXXX

Budeme vám vděčni za každý finanční příspěvek!

Členem se může stát každý, kdo je starší 15 let a má zájem podílet se aktivně na činnosti sdružení. Pokud se chcete stát členem, vyplňte tuto přihlášku:
Formulář přihlášky ke stažení Přihláška ke stažení

Bližší informace o cílech a činnosti spolku "Náš Kopec" si můžete přečíst na webu: http://www.naskopec.cz/

Od května 2017 najdete spolek Náš Kopec také na Facebooku >>

<< zpět

Copyright © 2008-2021 webmaster | Obsah webu je chráněn autorským zákonem | Použitá literatura | Mapa webu