Ota Prouza - známá postava, s níž se už musel setkat každý obyvatel Kopce i Brtníků. Neúnavný cestovatel, který putuje po našich domovech a sbírá staré časopisy a propisky, je zároveň uznávaným malířem stylu "art brut", jeho díla zdobí galerie nejen v Praze, ale i v Paříži, na podzim se připravuje výstava v New Yorku a příští rok v létě zamíří Otovy kresby do Mnichova.


Přitom Ota Prouza žije už 50 let v Domově pro osoby se zdravotním postižením v Brtníkách a náměty svých děl zná pouze z filmů a časopisů. Oblíbenou tématikou jsou dopravní spoje - železniční tratě, dálnice, křižovatky, prostě čilý ruch velkoměsta, který se tolik liší od poklidné atmosféry domovské obce. Kresby vytváří na pásech papíru, někdy až 12 metrů dlouhých. Používá pastelky, fixy, tužky i propisovací pera. Pro svět ho objevila scénografka Ivana Brádková, která některá jeho díla restaurovala a na podzim 2015 poprvé předvedla veřejnosti na výstavě Crossroads v pražském muzeu Montanelli. Jako objev roku byl představen v časopisech Revolver Revue a Analogon, několik jeho kreseb obsahuje pařížská sbírka ABCD Bruno Decharma.


Art brut je umělecký směr, jehož autoři nejsou dotčeni uměním ani kulturou, netvoří intelektuálně s nějakým estetickým záměrem, ale pouze na základě svých mentálních pohnutek a energie, vycházející z jejich nitra. Většinou nějaký životní zlom uvolnil jejich kreativitu a imaginaci a umožnil jim spontánně tvořit. Tomuto uměleckému směru se také říká "umění outsiderů".





V pátek 1.9.2017 byla zahájena výstava Prouzových kreseb v děčínské galerii Artmaterial.cz jako součást XVII. Literárního Zarafestu s názvem Trasy a tratě, inspirovaným právě Otovou tvorbou. Na vernisáži představil autora a jeho dílo spisovatel a výtvarník Jaromír Typlt. Děčínská výstava potrvá do konce září 2017.

