Severní (dříve Hilgersdorf) je nejseverněji položená ves v České republice, dnes součástí obce Lobendava. Byla založena ve 13. století jako typicky kolonizační vesnice. Název Hilgersdorf je snad odvozen od starogermánského jména Hildegard. Za Rakouska zde stávalo nejsevernější stavení monarchie. Samostatnou obcí byla do roku 1960.
Obec patřila k farnosti Lobendava. V roce 1892 přibyla nová budova školy, která měla od roku 1892 čtyři třídy, později pouze tři třídy. V obci bylo několik mlýnů, vedle zemědělství i rozvinutý průmysl. Největším podnikem byl strojírenský závod Gustava Knoblocha (1903-1976), který zaměstnával 90 dělníků, v obci se vyráběly umělé květiny, pásky i nože. Specialitou byla ruční výroba dýmek, které měly dobrý odbyt. Místní řemeslníci je vyřezávali z lipového dřeva. Jedna taková dýmka je vystavena ve vlastivědném muzeu v německém Weissenhornu.
|
|
"Gasthof zum Lehngericht" 1910 |
Nejsevernější dům rakouské monarchie |
Na počátku 20. století byla na severním okraji obce postavena kaple Anděla Strážce (Schutzengelkapelle), která sloužila do konce 2. světové války jako zvonička a místo pro občasné bohoslužby. Po válce chátrala a v roce 1960 byla stržena. Dochovala se však socha Panny Marie z roku 1896, která stojí poblíž bývalého statku rodiny Häntschelových. Od roku 1998 se zde koná každým rokem v září polní mše za duše zemřelých obyvatel obce. A rovněž zachovalý památník obětem 1. světové války připomíná jména padlých spoluobčanů.
Na katastrálním území obce leží i nejsevernější bod České republiky, tzv. Nordkap. Nachází se uprostřed smrkového lesa, u hraničního patníku 2/40. V blízkosti patníku byl v roce 2013 vztyčen žulový obelisk se souřadnicemi a českým a německým nápisem. V jižní části obce roste tzv. "Soudní lípa", která byla v roce 2006 vyhlášena památným stromem, neboť patří mezi nejstarší původní stromy na Děčínsku.
Na konci 2. světové války byl Hilgersdorf první obcí v Čechách, kterou osvobodily jednotky Druhé polské armády. Tuto skutečnost připomíná krátký dokument o bojích o Severní a Lobendavu v květnu 1945: Boj o Severní a Lobendavu 1945
Po odchodu německy mluvícího obyvatelstva v roce 1945 nebyla obec odpovídajícím způsobem dosídlena. V roce 1930 zde žilo 1448 obyvatel ve 292 domech, v roce 2001 se v obci zdržovalo 54 stálých obyvatel ve 14 domech a 45 objektů sloužilo k rekreaci.
Škola byla zbourána v roce 1975.