
Obec Vilémov (dříve Wölmsdorf) leží v západní části Šluknovského výběžku v údolí Vilémovského potoka, v nadmořské výšce 322 m, má 1000 obyvatel.
K obci náleží osada Dolina (dříve Franzthal).
Vilémov vznikl patrně ve 13. století za berkovské kolonizace. V roce 1332 byl udělen lénem míšeňskému biskupovi Jindřichovi. Tehdy se prý obec jmenovala Wolframsdorf. Písemné prameny se o obci zmiňují v roce 1410, kdy patřila Berkům z Dubé. Později příslušela k panství Lipová, které bylo v držení hrabat ze Salm-Reifferscheidtu.

Nejstarší dochovanou památkou je výklenková kaple z roku 1713 s nápisem "pros za nás, Neposkvrněná Marie, pramen pak zdraví dá". Stojí nad pramenem, který podle pověsti ukázali nemocné Anně Grohmannové v roce 1646 dva andělé. Od doby jejího vyléčení je pramen považován za zázračný. Někdy se mu říká Pramen života, voda v něm je slabě radioaktivní a údajně má léčivé účinky, zejména na nemoci očí.
Nedaleko stojí barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie z roku 1731, který nechal postavit hrabě Leopold Antonín Salm-Reifferscheidt jako poděkování za záchranu života při napadení medvědem. Kostel a jeho okolí bylo postupně hrabětem Salmem zvelebováno, dnes tvoří pozoruhodný komplex s klenutým kamenným mostem, schodištěm s bohatou sochařskou výzdobou, kaplí Božího hrobu a křížovou cestou z 18. století. Pod kostelem je umístěna rodová hrobka Salm-Reifferscheidtů, v níž je pochováno osm členů této rodiny. Každoročně se zde kolem 15. srpna koná pouť.
Kostel je dílem stavitele Zachariase Hoffmanna (1678-1754), který je zakladatelem stavitelského rodu v panství Lipová. S jeho jménem je spojeno více památek. Je doložen při stavbě kostela v Brtníkách, pracoval na přestavbě kostela ve Šluknově, postavil novou faru a špitál v Lipové. Jeho dílem je kaple Nejsvětější Trojice v Mikulášovicích a několik kostelů v Německu. Poslední jeho doloženou prací je kostel v Mikulášovicích.

Niederland-Bildkalender 2009 (foto: Frieda Weigel)
Významnou technickou památkou je vilémovský viadukt, který překonává údolí Vilémovského potoka ve výšce 34 m. V roce 1904 se stal spojnicí železnice z Mikulášovic do Dolní Poustevny. Je 219 m dlouhý, má pět polí po 38 m a čtyři pilíře vysoké 12 až 29 m. Ve své době byl druhým největším viaduktem v Čechách.
V okolí Vilémova se vždy dařilo pěstování lnu, od středověku se tu rozvíjela textilní výroba, nejznámější se stalo velmi jemné, tzv. švýcarské plátno. Plátenický cech vznikl na Šluknovsku kolem roku 1500 a v roce 1635 už byla ve Vilémově první bělidla lněné příze. Koncem 18. století se začala místo lnu zpracovávat bavlna. V roce 1840 byla v obci otevřena první stuhárna a v roce 1860 přádelna bavlny. Dostatek pracovních příležitostí v obci vedl v letech 1845 až 1890 skoro ke zdvojnásobení počtu obyvatel, v roce 1890 zde stálo 145 domů a žilo 1121 obyvatel.
Po 2. světové válce nastal odliv obyvatel a úpadek průmyslu. V současné době v obci funguje továrna na výrobu stuh STAP (zkratka Stuhy a prýmky), která zaměstnává asi 300 lidí.
V roce 1998 získala obec svůj vlastní znak.