Kopec
Brtníky

Vzpomínky
Šluknovsko
Hospoda
Galerie
Vzkazy

 

Obce:


D. Poustevna
Filipov
Fukov
Chřibská
Jiříkov
Krásná Lípa
Lipová

Lobendava
Mikulášovice
Nová Víska
Rumburk
Severní
Staré Křečany
Šluknov

Varnsdorf
Velký Šenov
Vilémov
Vlčí Hora
Zadní Doubice

 


 

Vsevjednom.cz

 

 

 Chřibská

Znak Chřibské

Městečko patří k nejstarším na Děčínsku, první zmínka o něm pochází z roku 1383. Původně zde bylo staré slovanské sídliště, kterým procházela obchodní stezka z Čech do Lužice.

Německý název obce Kreibitz je slovanského původu a vznikl ze slova Krzywycza, vyjadřující klikatící se potok. Současný název vytvořil František Palacký podle kopcovitého rázu zdejší krajiny. Vycházel ze staročeského slova chřib (pahorek).

Město se nachází na jižním okraji Šluknovského výběžku v údolí Chřibské Kamenice. Má 1430 obyvatel a leží v nadmořské výšce 340 m. Sestává ze čtyř částí: Chřibská, Dolní Chřibská, Horní Chřibská a Krásné Pole.

ChřibskáChřibská

V roce 1414 byla v Horní Chřibské založena sklářská huť, jedna z nejstarších v Evropě, mnohaletou tradici má i výroba nití, v roce 1500 byl postaven pivovar. První zmínka o škole pochází z roku 1524. Hlavní dominantou je kostel sv. Jiří, původně dřevěný, dnes kamenný. Roku 1570 byla obec povýšena na město, obdržela městský znak a téhož roku i hrdelní právo. Rozvoj města byl několikrát přerušen válečnými událostmi a živelnými pohromami.

Chřibská je rodištěm slavného cestovatele a botanika Tadeáše Haenkeho (1761-1817), objevitele viktorie královské. Na jeho rodném domě byla roku 1885 odhalena pamětní deska. V roce 2002 bylo v domě zřízeno městské muzeum.

Na ochranu před povodněmi byla v letech 1912 - 1926 nad městem postavena přehrada, která dnes slouží jako nádrž na pitnou vodu.

ChřibskáChřibská

Po odsunu německého obyvatelstva v roce 1945 dramaticky poklesl počet obyvatel. Opuštěné domy chátraly, zařízení dílen a továren bylo odváženo pryč. V letech 1955, 1965 a 1967 bylo zbouráno mnoho patrových domů, které dodávaly městu osobitý charakter, a cenných lidových staveb - domů s podstávkou. Část těchto domů se podařilo zachránit, zejména díky chalupářům, kteří tvoří polovinu počtu zdejšího obyvatelstva.

Z technických památek se zachovalo původní vybavení mlýna na koření z roku 1884 a kamenný akvadukt bývalého vodního náhonu na Chřibské Kamenici. Jedná se o poslední část vodního díla přivádějícího vodu k pohonu vodního kola někdejší textilní továrny Floriana Hübela v Dolní Chřibské.

Blízko Chřibské pod vrchem Spravedlnost se nachází přírodní rezervace Marschnerova louka, kde můžeme nalézt kvetoucí orchidej kruštík bahenní.

V bývalé hájovně na Křížovém Buku je otevřeno Muzeum Československého opevnění z let 1935-1939.

 

Copyright © 2008-2021 webmaster | Obsah webu je chráněn autorským zákonem | Použitá literatura | Mapa webu