Kopec
Brtníky

Vzpomínky
Šluknovsko
Hospoda
Galerie
Vzkazy

 

 

Obce:


D. Poustevna
Filipov
Fukov
Chřibská
Jiříkov
Krásná Lípa
Lipová

Lobendava
Mikulášovice
Nová Víska
Rumburk
Severní
Staré Křečany
Šluknov

Varnsdorf
Velký Šenov
Vilémov
Vlčí Hora
Zadní Doubice

 

Vsevjednom.cz

 

 

 Velký Šenov

Znak Velkého Šenova

Město Velký Šenov (dříve Groß Schönau) s asi dvěma tisíci obyvatel leží přibližně ve středu Šluknovského výběžku v nadmořské výšce 357 m. Patří k němu kdysi samostatné obce Šenov, Malý Šenov, Leopoldov, Staré Hraběcí, Janovka a Knížecí.

Obec vznikla pravděpodobně za berkovské kolonizace, první písemné zprávy pocházejí z roku 1404. Jméno dostala podle místa, kde vznikla. "Schön" a "Aue" neboli "Krásná Louka". Původní tvrz, kde sídlili vazalové pánů z Berků, byla zničena během husitských válek, zbytků zdiva bylo později využito ke stavbě zámku v Lipové.

Kromě zemědělství bylo ve zdejším kraji hlavním zdrojem obživy tkalcovství a plátenictví. Na začátku 19. století je v obci založena nejstarší továrna na stuhy u nás, začíná výroba nožů a nůžek a poniklovaného plechu - první v Rakousko-Uhersku. V roce 1827 zahájila provoz knoflíkárna, v roce 1886, poprvé v tehdejší rakouské říši, se zde začaly vyrábět kostěné knoflíky, jejichž výroba byla později převedena do Lipové. V té době žilo v obci více než 5 000 obyvatel.

Šenov Knížecí

4. října 1907 byla obec povýšena na město a 3. června 1914 získala právo užívat městský znak a dostala název Velký Šenov v Čechách pro snadnější odlišení od Velkého Šenova v Sasku.

Nejvýznamnější památkou města je původní renesanční kostel sv. Bartoloměje, v jehož areálu stojí památník padlým z 1.světové války. Před kostelem roste památný strom, jírovec maďál, který zde vysadili sedláci v roce 1848 na oslavu zrušení roboty.

31. srpna 1887 se zde narodil akademický malíř Rudolf Otto, autor řady známých obrazů, který žil později v Drážďanech. Na jeho počest byla v roce 2001 u jeho rodného domu odhalena pamětní deska.

Další zdejší významný rodák je kněz Augustin Bartoloměj Hille (1786-1865), který se stal v roce 1832 biskupem diecéze litoměřické. Založil učitelský ústav a ústav pro hluchoněmé.

Staré HraběcíStaré Hraběcí

V obci se dochovalo množství staveb původní lidové architektury - domy s podstávkou, které nalezneme při Vilémovském potoku. Podobné domy lze spatřit i v horní části Velkého Šenova a v místních částech města na Janovce a v Knížecím.

 

Copyright © 2008-2021 webmaster | Obsah webu je chráněn autorským zákonem | Použitá literatura | Mapa webu