Kopec
Brtníky

Vzpomínky
Šluknovsko
Hospoda
Galerie
Vzkazy

 

 

Obce:


D. Poustevna
Filipov
Fukov
Chřibská
Jiříkov
Krásná Lípa
Lipová

Lobendava
Mikulášovice
Nová Víska
Rumburk
Severní
Staré Křečany
Šluknov

Varnsdorf
Velký Šenov
Vilémov
Vlčí Hora
Zadní Doubice


 

Vsevjednom.cz

 

 

 Vilémov

Znak Vilémova

Obec Vilémov (dříve Wölmsdorf) leží v západní části Šluknovského výběžku v údolí Vilémovského potoka, v nadmořské výšce 322 m, má 1000 obyvatel. K obci náleží osada Dolina (dříve Franzthal).

Vilémov vznikl patrně ve 13. století za berkovské kolonizace. V roce 1332 byl udělen lénem míšeňskému biskupovi Jindřichovi. Tehdy se prý obec jmenovala Wolframsdorf. Písemné prameny se o obci zmiňují v roce 1410, kdy patřila Berkům z Dubé. Později příslušela k panství Lipová, které bylo v držení hrabat ze Salm-Reifferscheidtu.

Vilémov

Nejstarší dochovanou památkou je výklenková kaple z roku 1713 s nápisem "pros za nás, Neposkvrněná Marie, pramen pak zdraví dá". Stojí nad pramenem, který podle pověsti ukázali nemocné Anně Grohmannové v roce 1646 dva andělé. Od doby jejího vyléčení je pramen považován za zázračný. Někdy se mu říká Pramen života, voda v něm je slabě radioaktivní a údajně má léčivé účinky, zejména na nemoci očí.

Nedaleko stojí barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie z roku 1731, který nechal postavit hrabě Leopold Antonín Salm-Reifferscheidt jako poděkování za záchranu života při napadení medvědem. Kostel a jeho okolí bylo postupně hrabětem Salmem zvelebováno, dnes tvoří pozoruhodný komplex s klenutým kamenným mostem, schodištěm s bohatou sochařskou výzdobou, kaplí Božího hrobu a křížovou cestou z 18. století. Pod kostelem je umístěna rodová hrobka Salm-Reifferscheidtů, v níž je pochováno osm členů této rodiny. Každoročně se zde kolem 15. srpna koná pouť.

Kostel je dílem stavitele Zachariase Hoffmanna (1678-1754), který je zakladatelem stavitelského rodu v panství Lipová. S jeho jménem je spojeno více památek. Je doložen při stavbě kostela v Brtníkách, pracoval na přestavbě kostela ve Šluknově, postavil novou faru a špitál v Lipové. Jeho dílem je kaple Nejsvětější Trojice v Mikulášovicích a několik kostelů v Německu. Poslední jeho doloženou prací je kostel v Mikulášovicích.

Vilémovský viadukt
Niederland-Bildkalender 2009 (foto: Frieda Weigel)

Významnou technickou památkou je vilémovský viadukt, který překonává údolí Vilémovského potoka ve výšce 34 m. V roce 1904 se stal spojnicí železnice z Mikulášovic do Dolní Poustevny. Je 219 m dlouhý, má pět polí po 38 m a čtyři pilíře vysoké 12 až 29 m. Ve své době byl druhým největším viaduktem v Čechách.

V okolí Vilémova se vždy dařilo pěstování lnu, od středověku se tu rozvíjela textilní výroba, nejznámější se stalo velmi jemné, tzv. švýcarské plátno. Plátenický cech vznikl na Šluknovsku kolem roku 1500 a v roce 1635 už byla ve Vilémově první bělidla lněné příze. Koncem 18. století se začala místo lnu zpracovávat bavlna. V roce 1840 byla v obci otevřena první stuhárna a v roce 1860 přádelna bavlny. Dostatek pracovních příležitostí v obci vedl v letech 1845 až 1890 skoro ke zdvojnásobení počtu obyvatel, v roce 1890 zde stálo 145 domů a žilo 1121 obyvatel.

Po 2. světové válce nastal odliv obyvatel a úpadek průmyslu. V současné době v obci funguje továrna na výrobu stuh STAP (zkratka Stuhy a prýmky), která zaměstnává asi 300 lidí.

V roce 1998 získala obec svůj vlastní znak.

 

Copyright © 2008-2021 webmaster | Obsah webu je chráněn autorským zákonem | Použitá literatura | Mapa webu