
Filipov (dříve Philippsdorf) je dnes součástí města Jiříkova, ale vždy tomu tak nebylo. Založil jej jako samostatnou obec kolem roku 1680 majitel panství Filip Zikmund z Diettrichsteina a přivedl jako nové osadníky asi padesát katolických rodin z jihomoravského Mikulova, byla nejmladší vsí dřívějšího šluknovského okresu. Během své existence musela bojovat několikrát o svoji samostatnost. V roce 1848 byla úředně přičleněna k Jiříkovu, ale již v roce 1897 se jí podařilo odtrhnout a stala se opět obcí s vlastní samosprávou.


K největšímu rozmachu Filipova došlo v polovině a na konci 19. století. V roce 1866 byla postavena nová škola a založen spolek dobrovolných hasičů. V roce 1868 byl postaven klášter sester řádu Boromejského. Od roku 1892 zde sídlila finanční stráž a celní úřad. V době rozvoje průmyslu v sousedním Sasku dojíždělo mnoho zdejších obyvatel za prací do nedalekého Ebersbachu a Neugersdorfu. V obci působilo mnoho spolků, např. Německý tělocvičný spolek Jahn, Národní jednota severočeská, mužské i ženské pěvecké a církevní spolky.


V roce 1866 se ve Filipově stal tzv. "filipovský zázrak". Panna Marie zde v domě čp. 63 uzdravila dvě těžce nemocné ženy. První byla Magdalena Kade, která trpěla nevyléčitelnými vředy. Její uzdravení prohlásila církev za zázrak. O necelý rok později byla ve stejném domě uzdravena chromá Magdalena Langhans. Církev dům čp. 63 od Magdaleny Kade odkoupila a na jeho místě dala postavit kapli zasvěcenou Panně Marii Pomocné. Filipov se stal vyhledávaným poutním místem, kterému se říkalo "severočeské Lourdy". Kaple byla v letech 1873-1885 přestavěna na poutní kostel v novorománském slohu. V roce 1926 byl kostel papežem povýšen na Baziliku minor. Ve 30. letech 20. století patřila bazilika mezi nejnavštěvovanější poutní místa ve střední Evropě.


Zázrak pomohl rozvoji obce, díky tisícům poutníků se stává světoznámou. V malinké vesničce vzniká 16 prosperujících hostinců. Na konci 19. století žije ve Filipově 1400 obyvatel, na začátku 2. světové války měla obec již 2000 obyvatel. Po válce byla většina usedlíků vysídlena a do obce přišli noví dosídlenci. V roce 1950 ztratil Filipov definitivně svoji samostatnost, když byl opět připojen k Jiříkovu. V roce 2014 žije v obci asi 450 obyvatel ve 140 domech. Bazilika minor je hojně navštěvovaná i v dnešní době, především poutníky
z blízkého Německa. Má vynikající akustiku a nově opravené původní mechanické varhany. Od roku 2008 se zde pořádá každé léto mezinárodní varhanní festival duchovní hudby.