
Lobendava (dříve Lobendau) leží v severozápadní části Šluknovského výběžku v údolí Lučního potoka v nadmořské výšce 344 m, má 330 stálých obyvatel. Součástí obce je i nejseverněji položená osada v České republice - Severní. Původní jméno obce znělo Lobendov a má snad základ ve staroslovanském slovu Lubyja = krásný potok.
Vznik obce není jasný, většinou se uvádí přelom 12.-13. století, kdy sem měli přijít dřevorubci z blízkého Saska. Ve 14. století se v okolí Lobendavy rýžovalo zlato. První písemná zmínka o vsi pochází z roku 1449. Již v roce 1346 měla obec vlastní kostel.


Lobendava leží na staré státní silnici, která spojovala Vídeň a Drážďany. Za Rakousko-Uherska a první republiky na této silnici na vrchu Raupenberg sídlil celní úřad. Od 18. století se v obci rozvíjela domácká výroba nití a plátna. V roce 1890 tu bylo 289 domů a žilo 1565 obyvatel. Před 2. světovou válkou počet obyvatel stoupl na téměř 3000, v obci bylo 17 hospod, spousta kaváren a obchodů.


V obci se zachoval barokní kostel Navštívení Panny Marie, který stojí na místě zaniklého zámku, a na hřbitově náhrobky ze 17. a 18. století. V blízkosti kostela se nachází barokní budova fary z roku 1767. Východně od Lobendavy najdeme Anenský vrch s poutní kaplí sv. Anny a křížovou cestou. V kapli se konají poutní bohoslužby každoročně 26.7. a po celý následující týden. Jižním směrem leží CHKO Labské pískovce a národní park České Švýcarsko.
V roce 1980 byla obec připojena k Dolní Poustevně, ale již po deseti letech se od ní odloučila a získala statut samostatné obce.


V obci funguje Ústav sociální péče. Možnost osvěžení je v hospodě "U Hraničáře", která je nazývána též "U báby". V hospodě se čepuje pivo Bernard a Cvikov.
Krátký dokument o konci 2. světové války v obcích Severní a Lobendava:
Boj o Severní a Lobendavu 1945