Kopec
Brtníky

Vzpomínky
Šluknovsko
Hospoda
Galerie
Vzkazy

 

 

Obce:


D. Poustevna
Filipov
Fukov
Chřibská
Jiříkov
Krásná Lípa
Lipová

Lobendava
Mikulášovice
Nová Víska
Rumburk
Severní
Staré Křečany
Šluknov

Varnsdorf
Velký Šenov
Vilémov
Vlčí Hora
Zadní Doubice


 

Vsevjednom.cz

 

 

 Staré Křečany

Znak obce Staré Křečany

Obec Staré Křečany (dříve Alt Ehrenberg) se skládá z několika částí: Staré a Nové Křečany, Panský, Brtníky, Kopec a Valdek. Leží na horním toku Mandavy, v nadmořské výšce 399 m, západně od města Rumburk.

První zmínka o obci pochází z roku 1084. Starými a Novými Křečanami vedla v té době tzv. "solná stezka", obchodní trasa od Baltu k jihu. V roce 1633, během třicetileté války, byly zpustošeny Švédy a Sasy. Nová obec vznikla v roce 1686. Obyvatelstvo se živilo především originální domáckou výrobou užitkových a okrasných předmětů ze dřeva a lýka. Z dřevěných hoblin se vyráběly hlavně klobouky a košíky. Do 2. světové války zde žilo českoněmecké obyvatelstvo v počtu 5026 obyvatel.

Staré KřečanyStaré Křečany

Dochovalo se několik chalup ze 17. a 18. století, stavěných jako domy hrázděné s bedněním, dnes chráněné památkovým úřadem. Obci dominuje barokní kostel sv. Jana Nepomuckého postavený v letech 1736-41na místě původního dřevěného kostelíka z roku 1732. V květnu 1740 byly v kostele slavnostně vysvěceny tři zvony, které odlil Zachariáš Dittrich z Prahy, pocházející z blízké obce Hemmehübel (Kopec). V letech 1769-70 zde byly postaveny varhany. Kolem kostela byla v roce 1825 vystavěna Křížová cesta a 1894 postaven nový Mariánský oltář. Křížová cesta byla v roce 2005 opravena z prostředků německých rodáků a rumburské farnosti salesiánů. Povalené sloupky zastavení byly postaveny a do výklenků umístěny kopie obrazů s výjevy křížové cesty. Památka byla znovu vysvěcena 28.5.2005.

K obci patřila i místní část Skřivánčí pole (dříve Neu Lerchenfeld). Osada vznikla pravděpodobně až v 2. polovině 19. století, stávala 2,5 km jižně při cestě do Krásné Lípy. Ve 14 domech zde žilo do roku 1945 na 70 obyvatel. Ve vsi stály 2 restaurace a 2 letní posezení. Zpustošené domy byly odstraněny v 60. letech 20. století. Po osadě nezůstaly žádné stopy, připomíná ji pouze kříž na rozcestí polních cest a základy několika budov.

Staré KřečanyStaré Křečany

Dnes žije ve Starých Křečanech 1244 obyvatel. V původní budově školy z roku 1898 sídlí obecní úřad. Fara pochází z roku 1757. V obci nechybí obecní knihovna, mateřská školka a základní škola 1. stupně.

Významným rodákem byl mykolog a botanik Hans Marschner (1912-1989), který se narodil v rodině tkalce v čp. 37. Po válce zůstal ve Starých Křečanech, pracoval jako dělník v tiskárně v Zahradách a současně zastával místo kostelníka u sv. Jana Nepomuckého. V roce 1969 se odstěhoval do Bavorska, kde vydal svůj zásadní spis Květena Šluknovského výběžku (Flora des Niederlandes), na kterém pracoval celý život. Na jeho zásluhy se nezapomnělo. V roce 1995 byla vyhlášena jako rezervace slatinná louka u Chřibské a pojmenována Marschnerova louka. Roku 2000 mu byla odhalena pamětní deska v kostele sv. Jana Nepomuckého.

V roce 2011 vydaly Staré Křečany zajímavou brožuru o historii obce, kterou sestavila paní Libuše Hlinková. Publikace je psána česky i německy a obsahuje řadu faktografických údajů, úryvky ze starých kronik a především velké množství starých fotografií.

Ukázky z knížky Staré Křečany - Alt Ehrenberg:

Staré Křečany - Alt EhrenbergStaré Křečany - Alt EhrenbergStaré Křečany - Alt EhrenbergStaré Křečany - Alt EhrenbergStaré Křečany - Alt Ehrenberg

 

Copyright © 2008-2021 webmaster | Obsah webu je chráněn autorským zákonem | Použitá literatura | Mapa webu