Kopec
Brtníky

Vzpomínky
Šluknovsko
Hospoda
Galerie
Vzkazy

 

 

Obce:


D. Poustevna
Filipov
Fukov
Chřibská
Jiříkov
Krásná Lípa
Lipová

Lobendava
Mikulášovice
Nová Víska
Rumburk
Staré Křečany
Šluknov

Varnsdorf
Velký Šenov
Vilémov
Vlčí Hora
Zadní Doubice


1. nožířské slavnosti
Nožířské slavnosti
12.5.2012
Plakát


V areálu společnosti
Mikov s.r.o.
bylo otevřeno
Muzeum
nožířské tradice

Otevírací doba:
PO-PÁ
8.00-14.00 hod.

Mikov
Firma

 

Vsevjednom.cz

 

 

 Mikulášovice

Znak Mikulášovic

Město Mikulášovice (dříve Nixdorf) leží v údolí Mikulášovického potoka v nadmořské výšce 414 m, žije v něm 2 430 obyvatel. Město má čtyři místní části: Mikulášovice, Mikulášovičky, Salmov a Tomášov. Užívá se i dělení na Horní, Střední a Dolní.

První osadníci se na místě objevují v 11. století, pocházejí z německého Duryňska a živí se většinou jako uhlíři. Již v roce 1314 stojí v centru obce malý dřevěný kostelík zasvěcený sv. Mikuláši, v roce 1555 je místo něj postaven nový renesanční kostel, který byl později přestavěn v barokním slohu. Kostel sv. Mikuláše se stal dominantou města. Věž kostela je vysoká 60 m, varhany z roku 1901 jsou údajně třetí největší v Čechách. Obdivovat můžeme i dvě sochy z 18. století - sv. Jana Nepomuckého a Pannu Marii Neposkvrněnou.

Kostel sv. Mikuláše
Továrna
Kostel v roce 1695
Jedna z prvních továren

Obec se postupem času stávala průmyslovým centrem, v 18. století se zde rozvinulo nožířství a výroba punčoch. Nejstarší továrnu na ocelové výrobky založil Ignác Rösler v roce 1796.
V polovině 19. století měla pověst největšího ocelářského závodu Rakousko-Uherska. Další nožířská firma, Ignác Rösler a synové, se stala po roce 1945 součástí národního podniku Sandrik, v roce 1955 z ní byl vytvořen národní podnik Mikulášovický kovoprůmysl (MIKOV), který je dnes jediným pokračovatelem nožířské tradice v Mikulášovicích. V roce 1891byla v obci dokonce založena Průmyslová škola nožířská, v roce 1954 však byla přestěhována do Varnsdorfu.

V roce 1916 byly Mikulášovice jako druhá největší ves tehdejšího Rakousko-Uherska (7 km dlouhá) povýšeny na město. Tehdy zde žilo sedm tisíc obyvatel. Za 2. světové války byla v řadě továren zavedena válečná výroba, pracovalo v nich mnoho totálně nasazených a válečných zajatců. Po odsunu německého obyvatelstva po 2. světové válce došlo k mnohaletému úpadku obce. Téměř polovina domů a továren byla zbourána. Do dnešní doby se i tak zachovalo velké množství roubených chalup s podstávkami a několik zajímavých zděných staveb se secesními a klasicistními prvky.

Hvězdárna v Mikulášovicích
Hvězdárna s lékárnou
Továrna Ignaz Rösler a synové

Svého času se město pyšnilo svou vlastní hvězdárnou, kterou nechal postavit místní lékárník Adolf Krause. Hvězdárna byla přistavěna k budově lékárny v roce 1913. Adolf Krause byl členem Světové astronomické společnosti, do jejíž hlavní hvězdárny v Berlíně posílal pravidelně svá pozorování. Jeho úmrtím v roce 1939 činnost hvězdárny v Mikulášovicích skončila. Lékárna fungovala ještě do 60. let 20. stol., kdy bylo její původní zařízení rozebráno a zničeno. V roce 1992 byla budova lékárny s hvězdárnou prohlášena kulturní památkou a
v roce 2012 připadla městu, které ji začalo opravovat. V roce 2014 byl pořízen nový dalekohled. Město chce tuto kulturní památku zpřístupnit turistům na začátku letní sezóny.
Článek v Děčínském deníku zde dne 10. března 2014 >>

V blízkosti městečka, směrem na Brtníky, stojí trojboká kaple Nejsvětější Trojice z roku 1741. V druhé polovině 20. stol. hrozila kapli demolice, koncem století byla opravena, ale od té doby se stává častým cílem zlodějů a vandalů. V květnu 1993 zde došlo k tragédii. Dva německé cyklisty zastihla v blízkosti kaple bouřka, ukryli se dovnitř, avšak blesk udeřil do mědí pokryté kopule. Jeden z chlapců byl na místě mrtev, druhý téměř oslepl. Příbuzní mrtvého chlapce umístili v kapli malou pamětní destičku a pravidelně k ní pokládali květiny. V roce 1997 však nalezli tabulku vytrženou ze zdi a roztříštěnou. Kaple bývala obklopena pěti lipami, proto se místu říká "U pěti lip".

Dřevěná rozhledna na Tanečnici
Mikulášovice na poč. 20. stol.

Tři kilometry západně od města, u samých hranic s Německem, se rozkládá mohutná žulová hora s čedičovými prostupy - Tanečnice. Zděná osmiboká rozhledna na jejím vrcholu (597 m) nahradila v roce 1905 dvě dřevěné předchůdkyně. Jedná se o nejsevernější rozhlednu v Čechách, která je vysoká 26 metrů, a poskytuje úchvatný výhled do českého i německého okolí .

Dřevěná vyměřovací věž stála na vrcholu již ve 30. letech 19. století. V roce 1885 vznikl v Mikulášovicích Okrašlovací a horský spolek, jehož hlavním cílem bylo vybudování nové rozhledny. Rok nato se začalo s výstavbou dřevěné věže, která měla důmyslně vyztuženou trámovou konstrukci ukotvenou navíc čtyřmi silnými dráty. První návštěvníci si věž vyzkoušeli na podzim roku 1886. V těsném sousedství bylo vystavěno malé občerstvení, jemuž se říkalo Chaloupka strýčka Toma. Stejné jméno získala i výletní restaurace, kterou si na vrcholu zbudoval hostinský Wenzel Pilz. Dřevěná rozhledna sloužila 17 let, na jaře 1903 ji však silně poškodila bouře, rozhledna byla uzavřena a brzy nato rozebrána. Stavba nové rozhledny na sebe nedala dlouho čekat a 28. května 1905 mohla být slavnostně předána veřejnosti. Věž dostala jméno po německém kancléři Bismarckovi. Na místě bývalé "Chaloupky", zničené požárem v roce 1946, byla v sedmdesátých letech postavena nová restaurace.

 

Copyright © 2008-2022 webmaster | Obsah webu je chráněn autorským zákonem | Použitá literatura | Mapa webu