Kopec
Brtníky

Vzpomínky
Šluknovsko
Hospoda
Galerie
Vzkazy

 

 

Obce:


D. Poustevna
Filipov
Fukov
Chřibská
Jiříkov
Krásná Lípa
Lipová

Lobendava
Mikulášovice
Nová Víska
Rumburk
Severní
Staré Křečany
Šluknov

Varnsdorf
Velký Šenov
Vilémov
Vlčí Hora
Zadní Doubice


 

Vsevjednom.cz

 

 

 



Šluknov

Znak Šluknova

Šluknov (dříve Schluckenau) je nejsevernějším městem České republiky, leží uprostřed Šluknovského výběžku ve výšce 340 m.n.m. a má 5 500 obyvatel. Skládá se z šesti dříve samostatných částí: Šluknov, Císařský, Království, Rožany, Kunratice, Nové Hraběcí a Harrachov. V dnes již neexistujícím Fukově, který ležel v nejsevernějším úzkém výběžku, stálo až do roku 1945 141 domů, ve kterých žilo téměř 800 obyvatel.

FukovFukov
Obyvatelé Fukova se mohli dvakrát připojit k Sasku (1848 a 1919), vždy se však rozhodli zůstat v Čechách.

První písemná zmínka o Šluknově pochází z roku 1281. Tehdy se místu říkalo Slaukenowe (snad Slávkův luh, podle německých kronikářů od Schluttenau - rákosový luh, rákosiště).
V roce 1359 byla obec povýšena na město, které získalo městský znak a trhové právo.

Prvním zdrojem obživy bylo zemědělství a chov dobytka. Jako vedlejší povolání  bylo tkalcovství. Tkalcovské řemeslo přinesli do výběžku franští přistěhovalci a později bylo posíleno další kolonizační vlnou Vlámů. Již ve 14.století bylo rozšířeno v celém výběžku.
V 16. století se zde rozvíjela těžba mědi a stříbra a chov ryb. V 19. století byla založena továrna na výrobu sametu a plyše.

Železnice pronikla do výběžku až v druhé polovině 19.století. Trať Rumburk - Mikulášovice byla dokončena v roce 1884 a do Šluknova přijel první vlak v lednu 1886.

Po 1. světové válce se dále rozvíjel textilní průmysl, zdejší specialitou byla výroba bavlněného sametu, tzv. velvetu. Okres byl nejprůmyslovější na severu Čech, ve městě bylo v té době
4 880 obyvatel. Převažovali Němci, v roce 1921 žilo ve Šluknovském výběžku 47 tisíc Němců a jen 1 210 Čechů (2,6%). Po 2. světové válce bylo místní obyvatelstvo odsunuto a do města přišli dosídlenci z vnitrozemí.

Kostel sv. VáclavaŠluknovský zámek
Kostel sv. Václava a šluknovský zámek

Nejvýznamnější dochovanou památkou je původně renesanční zámek z 2. poloviny 16. století s rozsáhlým zámeckým parkem a dále barokní kostel sv. Václava, který je dílem neznámého italského architekta z let 1711 - 1714. Význačnou dominantou města je zrekonstruovaná křížová cesta z poloviny 18. století.

V Rožanech, které jsou známé svým starým a zachovalým mlýnem, se nachází také přírodní památka - asi 120 let stará Javorová brána, unikátní příklad srůstu dvou javorů se společnou korunou. V roce 1995 zde byl znovu otevřen hraniční přechod pro pěší. V Kunraticích zaslouží pozornost bývalá továrna Albina Huga Liebische, kam byla v roce 1931 přenesena výroba motocyklu Čechie - Böhmerland z Krásné Lípy. Za procházku stojí i Karlovo údolí (Karltal), vzdálené asi 2 km od Šluknova. Název pochází od jména majitele Karla Schütze. Již od konce 19. století to bylo oblíbené turistické místo s luxusním hotelem a nádhernou zahradou s altánky, jezírky, parkem i lesním divadlem. Za 2. světové války sloužil hotel s přilehlými pavilóny jako rekreační a zotavovací středisko pro německé vojáky. Časem se letovisko proměnilo v běžnou podnikovou zotavovnu, celý areál však postupně chátral a samotná lázeňská budova dnes stojí na pokraji zániku.

Karlovo údolíKarlovo údolí
Karlovo údolí v dobách největší slávy

 

 

Copyright © 2008-2021 webmaster | Obsah webu je chráněn autorským zákonem | Použitá literatura | Mapa webu